Kategoriler
Gamification Oyunlaştırma

Ceza Oyunlaştırması

25 Ekim 2015 tarihinde MagicMum isimli facebook gurubundan paylaşılan görsele göre; bir anne, küçük çocuğunun uyku vaktinde telefonuyla oynamasından rahatsızdır. Defalarca çocuğunu uyaran hatta minik cezalar veren anne, onun bu yasağı delmesini engelleyemez. En sonunda çocuğuna ceza oyunlaştırması uygulamaya karar verir.

Facebook gurubundan paylaşılan görselde de annenin verdiği ceza hakkında bilgiler var. Detaylı bir ceza oyunlaştırması kurgusu hazırlamış. Bu listeye göre çocuğun telefonunu geri kazanması için toplamda 500 puana ulaşması gerekir. Ayrıca liste olarak da hangi davranışların kaç puan ettiği görülüyor. Çoğunluğunu annelerin oluşturduğu büyük facebook gurubundaki bu gönderi bugüne kadar 380 bine yakın paylaşım, 66 bin beğeni ve 23 bin yorum aldı. Anneler gibi babalar da bu görselin altında bazı yorumlarda bulundu.  Ceza acımasız mı? yoksa yerinde mi? Hatta bazı ebeveynler en kolay yoldan 500 puan nasıl toplanır diye yorumlaştılar bile. (malum magazinsel ruhumuz bu olayda da açığa çıkıyor =) )

Ceza Oyunlaştırması ya da Ceza Oyunu

Öncelikle bu bir oyunlaştırmadır. İçerisinde belirli mekanikler barındırıyor. Hatalı veya hatasız belirli hedefler var. Davranış değişimi öngörülüyor. Profesyonel olmayabilir ama bazı kurallar kesinlik bildiriyor. İşte bu yüzden bir oyunlaştırma (Gamification). Peki, bu ceza oyunlaştırması miniğin davranış değişimi için uygun mu? Sadece bir müddetliğine engeller mi? Yoksa illegal telefon kullanım için daha yaratıcı olmasını mı sağlar? Amaç sadece telefonu belirli saatlerde kullanmayı öğretmek mi? Yoksa ailenin de dahil olduğu ev organizasyonunda belirli görevler alarak bir farkındalık mı sağlar? Annenin ilk amacı çocuğun bir daha telefonu yatma zamanında oynamaması olsa da aslında ev işleri hakkında çocukta farkındalık yaratacağı kesin. Bu işleri yaparak ailenin diğer fertlerini de daha iyi anlayacaktır.

Bu durumda da ortaya şöyle bir sorun çıkıyor. Siz çocuğa ceza olarak verdiğiniz şeyler, aklında hep ceza olarak yer alır. Yani bu işleri normalde yapan kişiler de bir cezaya tabi tutulmuş demektir. Tam da burada işin içinden çıkmak zor. Muhtemelen çocuğun konu hakkında izlenimleri daha önemli. Ya da bu konuda uzman olan kişilerin yorumları gerekecektir. Sizden ricam bu konuda düşüncelerinizi yazının altına yorum olarak paylaşmanız. Sizlerin düşüncesini önemsiyorum. Aynı durumda siz olsaydınız ne gibi bir tutum sergilerdiniz?

çocuk ödül Ceza Oyunlaştırması listesi

*Ceza Oyunlaştırması listesinin türkçesi Newsner sitesinden alıntılanmıştır!

İşte ceza kağıdında yazanlar:

Tebrikler! Cezalandırıldın! Cezanı tamamlamak için 500 puan toplaman gerekiyor.
Suç: Uyku vaktinde telefonla oynamak.

Ceza Oyunlaştırması Puan Listesi

Aileden istediğin kişiye güzel bir mektup yaz = 10 puan
Hazırlan ve yemek yap = 50 puan
Çamaşırları yıka, kurut ve katla = 100 puan
Mutfağı temizle = Raf başına 50 puan
Bulaşıkları makineden çıkar = 25 puan
Bulaşıkları makineye yerleştir = 25 puan
Mikrodalga fırını temizle = 40 puan
Salonu süpür = 30 puan
Yerleri sil = 30 puan
Pencereleri sil = Pencere başına 10 puan
Çiçekleri sula = 10 puan
Salonun tozunu al = 25 puan
Tuvaleti temizle = 50 puan
Çöpü at = Çöp başına 10 puan
Çöpü temizle = 10 puan

Yazar alicevatunsal

Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı #BuBıyığaGüven #Gamification #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlastirma 🤘🏼🏆🎯🎮🚀

“Ceza Oyunlaştırması” için 2 yanıt

Çocuğun bu kalemleri ceza olarak algılamasındansa cezasından kurtulmak için yapması gereken işler olarak algılaması da mümkün bana göre. Yetişkinlerin karşılığında para kazanmak için iş yapmaları gibi mesela… Ki olay Amerika’da geçiyorsa çocukların da para kazanmayı öğrenmek için basit işlere teşvik edilmeleri yaygın. Çocuk durumu benzeterek, işleri ceza olarak görmeyebilir.

Değerli görüşünüz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim Özgür bey. Dediğiniz gibi bu işleri çocuğa ceza imasıyla verdiğimizde ailede bu işleri yapan kişilerin de cezalı olduklarını düşünebilir. Ceza çözüm veya kontrol mekanizması değil. Bu yüzden daha farklı ve anlaşılır betimlemelerle çocuğa görev tanımlaması yapılabnilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir