Kategoriler
Gamification Oyunlaştırma

Kurumların Yılbaşı Oyunlaştırması

Yılbaşı, yıl içerisinde en sevdiğim dönemdir. Sadece bir gün olarak bakmıyorum tabi. Bu işin öncesi yani heyecanla hazırlanan hediye ve etkinlik boyutu da var. Kimileri dışarıda bir eğlence mekânında, kimisi konaklamalı bir otelde kimisi de evde PTT (pijama, televizyon, tombala) eşliğinde kutlar. Ben daha evcimen biri olduğum için evi tercih ediyorum. Ama yılbaşı için şirkette yapılacak etkinliği de önemsiyorum.

Yılbaşı yaklaşıyor ve şirketlerin çoğunda bir etkinlik telaşı oluyor. Peki, koca bir takvim yılını devirirken çalışanlarımız için uygun bir etkinlik yapabiliyor muyuz? Yoksa yapmış olmak için mi adım atıyoruz? Yapılmalı mı? sorusuna verilecek en doğru cevap: Eğer şirketiniz son takvim yılı içinde batıp kapanmadıysa, üretim, hizmet, çalışan sayısı veya farklı alanlarda büyüdüyseniz, her şey yolunda gidiyorsa veya gitmeye başladıysa kutlayacak bir şeyler var demektir. Bu yüzden kesinlikle yapmalısınız.

Yılbaşı sıradan bir takvim günü değil. Aynı zamanda ticari olarak da bir milat. Yani çoğu kurum terfilere, büyümelere, bütçelere hatta maaş zamlarına bile bu dönemde karar veriyor. Böylesine yoğun ve stresli geçen bir dönemde herkesin ihtiyacı olan şey de unutulmaz bir etkinlik. İşte burada devreye bu işi sahiplenecek ve dört elle organize edebilecek bir ekip giriyor. Bu ekibin motivasyonu ne kadar yüksekse o etkinlik de o kadar değerli oluyor. Çoğu şirkette yılbaşı etkinliği yıl boyunca kutlanan tek etkinlik olduğu için yılın herhangi bir zamanı bile çalışanlarda söz oraya gelebiliyor. Mesela nerede o 2 yıl önceki yılbaşı partisi diye söze girildiyse bilin ki çalışanların o sene iyi bir etkinliğe ihtiyaçları vardır. (2 yıldır neredesiniz de denebilir =))

Peki neler yapılabilir?

İlk akla gelen; belirli departmanlar kendi odalarında, ortaya konan masa üzerinde çeşitli içecek ve yiyecekler eşliğinde noel baba şapkası takar, bazıları ağızlarında kaynana dili diye tabir edilen düdük ile bir o tarafa bir bu tarafa salvolarla instagram için selfie çeker. Herkes birbirini tebrik eder, topluca molaya çıkılır. Malum hava soğuktur ve 4 dakika sonra çoğu kişi masasına geçer ve akşam özel planları için hazırlanmaya başlar.

Daha etkili öneri ise; hepsi olmasa da çoğu çalışanın topluca bir arada bulunabileceği bir etkinlik organize etmektir. Bu, şirketin yemekhanesi de olabilir ya da bütçeye uygun bir otelin balo salonu da. Çalışanlar en güzel cicilerini giyer, şirket ortamı dışında birarada olmanın verdiği mutluluk ile içecekler ve yiyecekler eşliğinde eğlenir. Eğlenirken ya bir dj ya da bir canlı müzik organize edilmiştir. Şirket başkanı bir konuşma ile yeni yılda hedeflerini anlatır. Bir sonraki sene için öngörülerinden bahseder. Bazı arkadaşların içeceklere karşı mukavemetinin ne derece olduğu o gün etkinlik esnasında görülür ve bir yıl boyunca konuşulacak malzemeler çıkar =)

Yılbaşı Oyunlaştırması

Çok etkili öneri ise; Oyunlaştırılmış belirli görevler açıklayın. Bunlar departmanlar içerisinden belirli süreli performans takibiyle saptanabilecek parametreler de olabilir ya da sosyal görevler de. Bu sayede potadaki çalışanların organizasyon ekibini oluşturacaklarını belirtebilirsiniz. Şirketin bu etkinlik için ayırdığı bütçe dışında katılımcılarda belirli miktar da bir katkı da talep edilebilir. Ellerindeki bütçe doğrultusunda ne tarz bir etkinlik oluşturulacağına karar vermeleri beklenir. Bu sayede kişilere verilen statüyü, eğlence ağırlıklı nasıl kullanabileceklerini görebiliriz. Statüyü eğlence odaklı kullanmak çok daha büyük bir sorumluluktur. Herkesi memnun etmeye çalışmak mı? Çoğunluğa uymak mı? Bu bile o ekiptekilerin gelecekte şirket içerisinde nasıl yetkinliklerde görev alacaklarını size gösterir. Bir çeşit yönetici geliştirme programının ön ayağını oluşturan bu odak grubun, etkinlik organizasyonunda üst yönetimden daha iyi iş çıkaracakları kesindir. (gamification – oyunlaştırma burada devreye girer)

Bu organizasyonu ister üst yönetim, ister insan kaynakları isterse de sırf bu işe özel oluşturulmuş çalışan memnuniyeti ekibi organize etsin. Çalışanlarla iletişime geçmeden bir şeylerin eksik kalacağı aşikar. Çalışanlardan geri bildirim almak, ihtiyaçları tespit edebilmek, kişisel ve topluluk bazlı motivasyonel uygulamalar hazırlamak şirket içerisinde ciddi bir iş koludur ayrıca. Bu çıktıyı da göz önünde bulundurarak sizler de yılbaşı etkinliğine cips, kola gibi bakmayıp böyle bir kurguyla şekillendirebilrsiniz. Şirket genelinde mail duyurusuyla ya da lobide oynanacak oyun da olur, Çadır kampı da, Yelken turu da, Hatta topluca bir sosyal sorumluluk etkinliği de olabilir. Çalışanalardan aldığımız geri bildirimler ve önerileri, daha motive edici ve özgüven kazandıran bir şölene dönüşebilir.

İsterseniz tüm çalışanları doldurun uçağa ve Times meydanında yılbaşı kutlamasına katılın, isterseniz şirket lobisinde çalışanlara çikolata dağıtın. Ama ne olursa olsun onları çeşitli özel günlerde tebrik edip ellerini sıkmayı unutmayın. Sadece üst yönetimin eğlence tertibiyle kendi arasında kadeh tokuşturduğu ve diğer çalışanların unutulduğu bir kurgu olmasın yeter.

Yeni yılda sadece mutluluk diliyorum. Biliyorum ki neye sahip olursanız olun mutlu olduğunuzu fark etmediğinizde hiçbir şeyin değeri olmuyor. Oyunla kalın mutlu olduğunuzu farkedin ve #BuBıyığaGüven in =)

Yazar alicevatunsal

Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı #BuBıyığaGüven #Gamification #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlastirma 🤘🏼🏆🎯🎮🚀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir