Kategoriler
beyaz yakalı

Şirket Dedikodusu Gecesi

Beyaz Yakalının Gıybet Gecesi isimli etkinliğimizin ilkini 16 kasım akşamı Kolektif House Levent de gerçekleştirdik. Tezgahçılar isimli etkinlik ve eğitim şirketi tarafından düzenlenen etkinlikte ben de moderatör olarak bulundum. Şirket dedikodusu gecesi de bol etkileşimli bir şekilde gerçekleşti.

Tezgahçılar Kimdir?

Adı üstünde taze sebze ve meyve satan bir tezgahçı gibi, kurumsal dünyaya taze ve yeni eğitimler, etkinlikler tasarlayan bir kurum. 2015 yılı başında 3 arkadaş (ikisi kardeş) tarafından kurulan şirket yeni nesil bir ajans aslında. Tezgahçılar kurumsal ihtiyaçları karşılamasının dışında ayrıca açık sınıf eğitim ve etkinlikler de tasarlıyor. Takip ederseniz belirli dönemlerde büyük partileri de oluyor.

Şirket Dedikodusu Nedir?

Birçok uzmanın da dediği gibi en iyi sosyalleşme aracı olan dedikodu, belirli ölçülerde insanı duygusal yönden tatmin eden bir araç. Genellikle başımızdan geçen şeyleri birilerine anlatma ihtiyacımızı tatmin eder. Dedikodu bazı ortamların çerezi, bazılarının ise tek amacıdır. Başta da dediğim gibi belirli ölçülerde yapılırsa güzel bir araçtır.
Genellikle kahve molasında, fotokopi sırasında, yemekhanede veya serviste konuşulan, can sıkan şirket dedikodularını dillendirdik. Sırf buna özel whatsapp grupları kurduk oradan meramımızı aktardık. Hatta o da yetmedi whatsapp daki dedikodu grunbundakilerin de dedikodusu için başka gruplar kurduk. Yani bir salgın gibi her tarafımızı çevreleyen bir sosyal alışkanlığımız oldu. Şirket dedikodusu, diğer türlerin aksine bizlere dayanma gücü de veriyor. Yani şirket içinde başımızdan geçen bir olayı başkalarına anlatmak bizleri daha dayanıklı kılıyor. Belki aynı şeyleri yaşayan insanları duymak, belki de bu olaylardan nasıl kaçacağımızı doğrudaan damdan düşenden dinlememiz adına oldukça etkili ve yararlı oluyor.
Biz de bu ihtiyacı en özenli şekilde insanlara sunduk. Beyaz yakalıya “gel buyur şirket dedikodusu gecesi yapalım ve içini dök” dedik. Endişelerin yersiz çünkü burada şirketinden kimse yok gönül rahatlığıyla konuşabilirsin. Öyle rahatlatıcı bir etkiye sahip ki. Yargılama yok, soru yok, ahkam kesme hiç yok. İsim yok nick var. Şirket yok, sektör var. Bu sayede insanlar daha rahat oluyor.

şirket dedikodusu nick kullanımı

Neden Benim Başıma Geliyor Bunlar?

İşte orada yalnız değilsin beyaz yakalı. O şey milyonda bir değil, çoğu yerde gerçekleşiyor. Senin gibi birçok kişi bundan muzdarip. Belki başka yerlere gittiğinde aynı şeyle karşılaşacaksın. Bu yüzden pes etme! Gel bu etkinliğe. Senin gibi başından böyle şeyler geçmiş birilerini de dinle. Psikoloğun kapanış konuşmasında bahsedeceği rahatlatıcı telkinleri dinle.
Oldukça katılımcı geçen etkinlikte herkesin konuşması temel amacımız. Kimi anlatırken gözler doldu. Kimi de kahkahalara boğdu. Kimisi de yalnız değilmişim dedi. Bu etkinlikler neticesinde bir de manifestomuz olacak. Bu sayede işverenlere, İnsan kaynaklarına ve yöneticilere dertleri birinci ağızdan oldukça samimi dile getireceğiz.
 
Dedikodu içeren yazım:
Çağın Plaza Vebası: Dedikodu

Yazar alicevatunsal

Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı #BuBıyığaGüven #Gamification #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlastirma 🤘🏼🏆🎯🎮🚀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir