Kategoriler
konferans

Adana ik Zirvesi Oyunlaştırması

Kim demiş kamu kurumları zirve düzenleyemez diye? Etkili insanlar bir araya gelirse çok da güzel düzenler. Ki öyle de oldu. Adana İşkur ve Yinkader ortaklığında dillere destan bir zirve düzenlendi. Adana ik zirvesi, profesyonel bir organizasyon şirketi düzenlemişcesine kaliteli konuşmacı ve katılımcılarıyla birlikte bölge iş camiasına güzel bir mesaj verdi.
Yaklaşık 1 ay öncesinde Ergin Koluman beyefendiden davet aldım. Hatay’lı olduğum için de Adana yarı memleketim sayılır. Adana’da birçok dost olunca hemen kabul ettim. Hem ilk defa düzenlenecek olan bu zirveyi hem de Adana iş dünyasını oldukça merak ediyordum. Çok başarılı konuşmacılar davet edilmiş ve güzel bir organziasyon hazırlanmıştı. Fuaye sonrası konferans salonuna zil yerine keman virtüözü Ezgi Türkoğlu’nun enerjik performanslarıyla ile davet edilmek de enerjiyi oldukça yükseltti. Sunucu Yeliz Doğramacılar kendine yakışan profesyonellik ve zarafetle zirvenin maestrosuydu.

İşini Oyunlaştır (Gamification)

Benim sunumumun özellikle beklendiği ve çok talep olduğunu öğrendim. Malum yenilikçi bir yaklaşım olan oyunlaştırmadan bahsedeceğim. Adana buna hazırdı ve zirvenin en uzun süresiyle birlikte sunuma başladım. Oyun, Oyuncak ve Oyunlaştırma derken 2 tane de bol katılımcılı oyun oynadık. Zamanın nasıl geçtiğini hatırlamıyorum ama süreyi biraz aştığımı öğrendim =)
Adana ik zirvesi katılımcılarının büyük bir çoğunluğu oyunlaştırmayı daha önce hiç duymamış fakat öğrenmek istiyorlar. Bu yüzden onlara çeşitli oyunlaştırma kurgularından ve istatistiklerden bahsettim. Çalışan odaklı ve müşteri odaklı yapılan oyunlaştırma süreçlerinde sayısal olarak nasıl geri dönüşler olduğu, yüzdelik olarak artışları, düşüşleri ve hatta ücret olarak kazançları ve maliyetleri de gösterdim.
Oyunlaştırma, her ne kadar yaşandıkça öğrenilen bir şey olsa da feslefesi ve matematiğinden bahsederek katılımcıları aydınlatmaya gayret ettim. Sunum sonrası aldığım dönüşler oldukça iyiydi. Yaratıcı fikirlerin doğmasına vesile olmak çok güzel. Umarım Adana’ya daha çok yolum düşer ve güzel işler yaparız.
adana ik zirvesi oyunlaştırma gamification eğitim

Adana Hakkında Gözlemlerim

Adanaya gidiyorsanız kilo alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Sabah ciğer kahvaltısıyla başlayıp geceye kadar birçok et türevi yemek yiyeceksiniz.
Adana insanı havasından ve suyundan dolayı o kadar sıcak kanlı ki, memleketim Hatay’ı anımsatıyor bana. En büyük sıkıntıları medyada yanlış tanınmaları. Adana’yı ve Adanalıları tanıdığınızda ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.
Şehrin iş dünyası, ağırlıklı olarak aile şirketlerinden oluşuyor. Çok fazla ihracat yapan büyük firmalar bulunuyor. Klasik kurumsallaşma burada işe yaramaz. Bu yüzden kuruma göre çalışma yapmak gerek.
İş çevreleri profesyonellik ve insani duygular üzerine kurulu. “Söz senettir” lafının vücut bulmuş halini Adana’da görebilirsiniz.
Firmalar ve iş insanları arasında network eksikliği göze çarpıyor. Bu konuda çalışmalar yapılması birçok şeyi tetikler.
Adana İk zirvesi katılımcılarının gösterdiği ilgi ve konuşmacılarla olan sohbetlerinden yola çıkacak olursak, bu tip organizasyonların daha sık yapılması taraftarıyım.

Sigula Ainsof

Adana ik zirvesi aynı zamanda yeni bir oyunla tanışmama da vesile oldu. Uzun zamandır merak ettiğim Ainsof isimli oyunla tanıştım. Oyunun tasarımcısı Ümit Doğan Kılıç tarafından misafir edildim. Kendisiyle oyun üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik. 3 kademeli Migu, Sigula ve Ainsof olarak tasarlamış. Satranç oyununu andıran bir sistemi var. Yıllarca yeni oyuncaklar denedim birçok oyuncak oynadım fakat pek azı ainsof gibi bende etki bırakmıştır. Adana’da böylesine güzel insanlar var. Şuan uluslararası anlaşmalar görüşüldüğü için oyun piyasaya sürülmüyor. Ama en kısa zamanda yaygınlaşmasını ve kendime rakip bulmayı diliyorum. Yoksa her seferinde Adana’ya gidip oynamak zorunda kalacağım =)

adana ik zirvesi ainsof sigula oyunu

Adana ik Zirvesi Teşekkürü

Havasına, suyuna, etine ama en önemlisi insanına çok teşekkürler Adana. Kaldığım süre boyunca çok iyi karşılandım. Güzel insanlarla tanıştım. İşkur proje ekibi ve tanıştığım firma temsilcilerine minnettarım. Sıkça geleceğim gibi görünüyor. Bölgesel zirvelere de ev sahipliği yaparsın diye umuyorum. Adana ik Zirvesi her sene düzenlenen bir gelenek haline gelsin.

Yazar alicevatunsal

Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı #BuBıyığaGüven #Gamification #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlastirma 🤘🏼🏆🎯🎮🚀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir