Kategoriler
konferans

Peryön Dünya İnsan Yönetimi Kongresine Nasıl Hazırlanmalıyız?

#peryonkongre
Ülkemizin kurumsal iş dünyasında en büyük ölçekli kongresi yani Peryön İnsan Yönetimi Kongresi bu sene  uluslararası olacak. Her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen Dünya Kongresi bu sene ülkemizde gerçekleşiyor. İş Dünyasının olimpiyatları gözüyle bakarsak kendi ülkemizdeki bu dev organizasyonu kaçırmak üzücü olacaktır.
 
Kongre, bu sene de geçtiğimiz sene gibi Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek. Malum Lütfi Kırdar’ın bu kapasiteyi taşımaması ve mükemmel açık alanı sayesinde Haliç Kongre Merkezi çok iyi bir tercih.
pryn
Kongre Hazırlıkları
Eğer daha önce böyle bir organizasyona gitmediyseniz, öncesinde internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Fuaye alanı, oturumlar arası mesafe, yürüyüş yolları sebebiyle özellikle kadın meslektaşlarım için rahat bir ayakkabı tercih etmelerini tavsiye ederim. Malum gün sonlarına doğru tüm odak ayak ağrısına kayıyor.
Girişte sizlere verilen kongre programını sakın kaybetmeyin. Çünkü en büyük yardımcınız o olacak. Kongre programına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Kongreden önce programı inceleyerek gireceğiniz oturumları tespit edin. Bu size oturumlar arası geçişte ne kadar zamanınız olacağını belirlemenizi sağlayacak. Haliç Kongre Merkezi Fuar alanına bu linkten ulaşabilir ve hangi oturumun nerede olduğunu inceleyebilirsiniz.
Fuaye alanını oldukça verimli kullanmanızı öneririm. Her sene olduğu gibi tüm stantları dolaşarak kongre pasaportunu damgalatanlara küçük hediyeler oluyor. Muhtemelen bu sene de gerçekleşecektir. Fuaye oyunlaştırması ilerleyen senelerde daha görkemli hale gelecektir.
Öğle arasında yemeğe gitmek yerine Beslenme Çantası Oturumlarını tercih edebilirsiniz. Zaten oldukça geniş zaman bulunuyor. Hem yemek ile geçirilecek zamanda bir oturuma daha katılma fırsatınız olabilir.
Muhtemelen bazı oturumlara girmemeniz gerekebilir. Çünkü network bu işin olmazsa olmazı, kongrenin en tatlı meyvesidir. Mümkün olduğunca çok kişiyle görüşebilir ve iletişiminizi devam ettirebilirsiniz. Belki bir ortaklık, belki, bir iş fırsatı veya uzun zamandır aklınızda olan bir yetenek ile karşılaşma olasığınız oldukça yüksek.
Kartvizitsiz network çölde serap gibidir. Çünkü gün içerisinde yüzlerce kişiyle göz göze gelip tanışacaksınız. Eğer kartvizitinizi vermezseniz o kişi sizi hatırlamayacak ve o görüşme boşa gidecek. Her görüştüğünüz kişiye kartınızı takdim edin ve onlardan kartlarını isteyin. Kartlarını aldığınız kişileri kongre sonrası linkedin üzerinden tanışma zamanınızı ileterek ekleyebilir ve ağınızı bu şekilde kalıcı hale getirebilirsiniz.
Özel aracınızla geliyorsanız kocaman bir otopark mevcut. Fakat meşhur trafiği göz önünde bulundurmanızda fayda var. Eğer toplu taşıma kullanacaksanız mümkünse metrobüsü tercih edin. Halıcıoğlu durağında inip tabelaları takip ederek yaklaşık 10 dakikada kongre salonuna varabilirsiniz. Eğer saatleri size uygunsa Üsküdar ve Eminönünden gelen Sütlüce vapurunu da önerebilirim. Sütlüce iskelesi ile salon arası sadece 3 dakika. Şişli veya Şişhanedeki Sütlüce dolmuşları da bir diğer alternatifiniz olabilir.
Oturumlara gelince, mümkünse not almaya bakın. Telefon veya tabletinizden not alıp, sosyal medya paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Kongre platformunda kocaman bir twitWall ekranı olacak ve oradan kongre hashtagi ile atılan twitler sergilenecek.
Maslow yaşasaydı muhtemelen ilk ihtiyaçlara şarj ve interneti eklerdi. Kongrede fuaye alanının birçok yerinde şarj noktaları ile sorununuzu çözebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda muhakkak bir şarj cihazı getirin. Eğer powerbank tipi mobil şarj cihazınız varsa kongre öncesinde tam dolu olduğundan emin olun. Kongrede genel bir wireless hizmeti olmasına rağmen malum yoğunluk yüzünden çok yavaş olacaktır.
Stantların çoğu sizlere hediye olarak bazı şeyler verecektir. Gün sonunda kapalı çarşı alış verişi dönüşü gibi olmak istemiyorsanız bu hediyelerden çok beğendiklerinizi kabul edin. Bazı stantlar çekilişle hediyeler veriyor. Onların hepsine katılabilirsiniz. Geçtiğimiz sene Vodafone standından bir telefon kazanmıştım =)
Son olarak oturumlarda sormak istediğiniz sorular olursa oturum sonrasında uygun bir zamanda konuşmacıyla fuayede görüşebilir ve sohbet edebilirsiniz. Eğer konuşmacılara ulaşmak isterseniz peryön standından yardım alabilirsiniz.
Son hatırlatma; Benimle tanışmayı unutmayın =)

PhotoGrid_1448290572476
Peryön Kongre 2015 den görseller

Daha önceki senelerde yazdığım peryön kongre yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Hem bu kongrenin tasarlanma aşamasındaki toplantıya katılarak, hem de geçmiş konferansları baz alarak söyleyebilirim ki; bu konferans çok titiz hazırlandı. Konuşmacıların kalibresi, seçilen konular ve organizasyon bizlere çok donanımlı 2 günlük bir heyecanın beklediğini gösteriyor.
 
Konu ve Konuşmacılardan en çok ilgimi çekenler:
Artur Carmazzi; Daha önce Boğaziçi Üniversitesi İk Zirvesinde dinleme ve tanışma imkanı bulduğum Carmazzi, hikayeleştirilmiş bir sunum, güçlü hitabet ve samimi bir oturum.
Bekir Ağırdır; Tek cümleyle İstatistiğin en edebi hali.
GEN-ETİK Oturumu; Hepsi tanıdığım 4 profesyonelin oturumunda etik konuşulacak. Çok samimi bir oturum olacak.
İdil Türkmenoğlu; Nerede konuşsa dinlerim =)
Judith Liberman; Bir iş dünyası masalı dinlemeye hazır olun.
Beyaz Gölge; Bu efsaneyi bir de oturumda iş dünyası metaforuyla dinleyelim.
Uyumayı Öğrenerek Kazanın; Serdar Devrim ve Hakan Kaynak. Umarım az uyumanın yararlarından bahsederler =)
Baretin Ötesinde; İk nın iyisi masada değil sahada yapılanıdır.
60 Dakikada Devri Alem; Konuşmacıları Dünya İnsan Yönetimi Federasyonu üst düzey başkanlarından oluşan bu oturumu da çok merak ediyorum. Avrupa İnsan Yönetimi Derneği geçmiş dönem başkanı Izy Behar ile 2014 yılı İk blog ödül töreninde elinden aldığım ödül sayesinde tanışmıştık. Bıyıklarımız, takım elbise ve hatta kravatlarımız bile aynıydı. Bu kadar ortak yönümüz varken bu sene kendisiyle ayrıca bir sohbet de etmek istiyorum.
Dünyanın Kongresinde ben de olacağım. Katılımcılarla orada görüşmek üzere.
13392058_1342533122428702_2946471313778158685_o

Yazar alicevatunsal

Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı #BuBıyığaGüven #Gamification #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlastirma 🤘🏼🏆🎯🎮🚀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir