Kategoriler
İnsan kaynakları kariyer

Mutlu Mezunlar

üniversite mezunlarına minik öneriler. Rekabette en temel kural diğerlerinden farklı olmak! Bu kural, dünyanın her yerinde geçerlidir. Kalite, donanım veya başka bir unsurda diğerlerinden farklı olman gerekiyor. Farkındalığı yaratacak becerileri ve deneyimleri mezuniyet sonrasına bırakmak hatalı bir davranış olur. Benzin bittikten sonra depoyu doldurmak isteyen bir sürücü gibi zaman kaybedersin. Fakat diyelim ki öğrenim boyunca herhangi bir yatırım yapmadın. Yine de pes etme! Yolda olmak, hiç başlamamaktan daha iyidir.

Tebrik ederim arkadaşım. Artık mezunsun!

Bugüne kadar onlarca üniversiteden konferans, seminer, eğitim ve atölyeler için beni davet eden öğrenci arkadaşlarımın bir kısmı bu aralar mezun oluyor. Gittiğim çoğu üniversitede, beni davet eden kulüp üyelerinin azmi, problem çözme yeteneği ve organizasyonel becerilerine hayran oluyorum. Öyle ki, bunca yıllık iş hayatındayım, öğrenci arkadaşlarımın gösterdiği beceriyi, bireysel ve ekip çalışmalarını bilmem kaç yıllık deneyimi olan çoğu uzman veya yöneticilerde göremiyorum.  Şimdi bu arkadaşlarım mutlu mezunlar. Umarım yaptıkları iş olarak da mutlu olmaya devam ederler.

Hayatlarına bir şekilde dokunduğum, minik de olsa ilham olduğum ve çok şey öğrendiğim o arkadaşlarıma mutluluk ve başarı dolu bir çalışma hayatı diliyorum. (Önce mutluluk!) Şimdi bir kısmı mezun oluyor. Belki de iş dünyasında fırtına gibi esmeye hazırlar. Belki bu fırtınayı dindirecek bazı kısıtlar ve sınırlarla karşılaşacaklar. Belki de bazı eksikleri var. Ne kadar hazır olursak olalım, hiç bir zaman tam olamayacağız. O yüzden naçizane birkaç konudan bahsedeceğim.

Mezun olduğunda, seninle aynı durumda olacak yüzlerce rakibin var. Tabii bir de önceden mezun olmuş ve senle eş pozisyonlara talip olanları düşünürsek. Sayı binleri buluyor.

 

Farklı Olduğunun Farkında mısın?

Rekabette en temel kural diğerlerinden farklı olmak! Bu kural, dünyanın her yerinde geçerlidir. Kalite, donanım veya başka bir unsurda diğerlerinden farklı olman gerekiyor. Farkındalığı yaratacak becerileri ve deneyimleri mezuniyet sonrasına bırakmak hatalı bir davranış olur. Benzin bittikten sonra depoyu doldurmak isteyen bir sürücü gibi zaman kaybedersin. Fakat diyelim ki öğrenim boyunca herhangi bir yatırım yapmadın. Yine de pes etme! Yolda olmak, hiç başlamamaktan daha iyidir.

Araştırmaya Devam

İş dünyasını öğren. Google denen alim sana bu konuda çok yardımcı olacaktır. Her türlü bilgiye ulaşılabiliyor. Bu bilgiler tek başına yetmez. Deneyimlemek de gerekiyor. Para kazanmanın ne olduğunu öğrenmen gerek. Küçük veya basit bir işte de pek çok şey öğrenebilirsin.

Network

Network yani iletişim ağının gücüne inan. Mezun olduktan sonra işe yarayacaktır. Network için en ideal yerler sektörel, mesleki veya kuruma ait etkinliklerdir. Bu etkinliklerin çoğu ücretlidir. İlk hedefin ücretsiz olanları bulup katılmak olsun. Ücretli olanlar için de önem sırasına göre para biriktirebilir, indirimli veya ücretsiz katılım için o kurumla irtibata geçebilirsin. Fuarlar genelde davetiyeyle giriş yapılıyor. Fuar listelerine ulaş ve sektörüne, mesleğine göre olan fuarlar için davetiye bulup git. Firmaların standlarını dolaş ve oradaki meslektaşlarınla sohbet et. Mutlu mezunlar iletişim odaklı ve bağlarını güçlendirecek sosyalliğe sahip olmalıdır.

Ödün Ver, Kazan!

Kendine yaptığın her yatırım, iş dünyasında seni oldukça fazla tatmin edecektir. Kendine yatırım yapmaktan çekinme. Elini korkak alıştırma. Sırf bu yüzden maddi ve manevi bazı şeylerden feragat etmen gerekebilir. İçin rahat olsun. Neler kazandığını zamanla anlayacaksın. Mutlu mezunlar daha büyük kazançlar için kendilerinden bir şeyler vermeye razıdır.

Hobini Parlat!

Bir hobin varsa şanslısın. Değilse hemen yatkın olduğun bir hobi edin kendine. Kimi zaman sihirli değnek gibi bu hobi ile olmadık fırsatlar çıkar karşına. Hobini ve çıktılarını satmayacaksın elbet. Ama bu hobi sayesinde belirli networklerle iş dışı sohbet edebilir, buluşabilir hatta bunu avantajına çevirebilecek bir fırsat oluşturabilirsin. Mesela ben ağaç kabuğu oymacılığı yapıyorum. Bu sayede bir dünya markası firmanın üst yönetiminden bir kişi ile tanışıp işe girme fırsatı yaratmıştım. (tanışırken kişinin kim olduğunu bilmiyordum elbet.) Mutlu mezunlar sırf birileriyle tanışmak için değil aynı zamanda zihinsel rahatlama ve içe dönmek için de bir hobiye sahip olmalıdırlar.

Tatilini planla

Malum o kadar zamandır okuyorsun. Dersler, sınavlar, anlamlı anlamsız konular derken ömrünün en üretken zamanlarını ders notlarının peşinden koşturarak geçirdin. Bir tatili hak ettin. Fakat hiçbir şeyi tatilden sonraya erteleme. Mümkünse aynı anda yürütmeye çalış. Başvurular, eğitim ve gelişim fırsatlarını erteleme. Çünkü her erteleme, tatilini uzatıp canını sıkmaya sebep olabilir. Belki de hayatının iş fırsatını tatilde kumdan kale yapan çocuğun ebeveyni sayesinde bulacaksın =) Kim bilir? Mutlu mezunlar da kumdan kale yapmak, deniz dibinden kabuk çıkarmak gibi zevklere sahip olabilirler.

Meraklı ve araştırmacı yapını hiç kaybetme. Üşengeç ve sıkılgan olma. Kendini ifade edebileceğin bu süreçte içe dönük, asosyal veya melankolik olman sana ve çevrene zarar verebilir. Bu yüzden geniş çöllerde yürümeye başlayacak bir bedevi gibi hazırlık yap.

Her şeyin başında bilinçli, gelişime açık ve kendini ifade edebilen birey olmalısın. Yoksa, “Boş yok” denen içecek kapaklarında, “tekrar deneyin” yazısını okursun. Mutlu mezunlar tüm önlemleri alır ve şansı yanlarında hissederler.

Yazar alicevatunsal

Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı #BuBıyığaGüven #Gamification #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlastirma 🤘🏼🏆🎯🎮🚀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir