İŞE ALIM OYUNLAŞTIRMASI

Oyun, En İyi Gözlem Aracıdır!

İşe Alım

İşe alımda oyunlaştırma: #Gamification
İşe alımda adayları tanımanın artık yeni bir yolu var: Oyunlaştırma.
Şirketiniz için en iyi adayları bulmanız ve seçmeniz çok önemlidir. Genelde birkaç mülakat, değerlendirme merkezi ve/veya sınav sonrası en iyi adaya iş teklifi yapılır. Ama mülakat sorularını ve değerlendirme merkezlerini manipüle etmek zor değildir.


İşe girmek ve bu fırsatı kaybetmek istemeyen adaylar kendini gerçekten yansıtmayan ama sizin aradığınız yanıtları verebilir. Bu yanıtlara bazen inanır, bazen tereddüt edersiniz. Ya normalde davrandığı gibi davranmıyorsa? O halde insan kaynaklarına klasik araçların dışında bir yenilik lazım. Onlarda  birisi de, doğru kurgulanmış Oyunlaştırılmış İşe Alım Sistemi.

Oyun tabanlı seçme sisteminde gözlemlenmesi zor olan davranışlara odaklanıyoruz.

Oyun, En İyi Gözlem Aracıdır!

Peki, bir oyun ve hikâye bu işi kolaylaştırabilecek güçte mi?
İnsanların geninde bulunan ve kolay adapte olunabilen şeyler doğal davranışların gözlemlenmesi için daha ideal bir ortam hazırlar. Yapılan bilimsel testler ve hazırlanan ilginç vakalar bireyin savunma psikolojisini harekete geçirdiği gibi doğal olmayan davranışlar sergilemesine imkân tanır. Yani yapılan şey bir filmdir ve o kişi de uygun olan rolü oynamak zorundadır. Bu rolü oynarken normalde olmayan bir kişiliğe bürünebilir veya en doğal haliyle kendini oynayabilir. Bunu fark etmek oldukça zordur. Fakat genlerimizde bulunan hikâye ve oyunlar bireyin rol yapmasını engeller. Çünkü birey burada savunma psikolojisi yerine saldırı psikolojisini kullanır. Saldırı psikolojisi bireyin tüm davranışlarını en içten gösterebildiği halini yansıtır. Yani mülakatta oldukça sakin ve “herkesle iyi geçinebilen dost canlısı bir kişiyim” cümlesi kuran kişi, iş ortamında masasındaki zımbanın alındığını görünce sinirden deliye dönebilir. Burada, mülakatta oynadığı rolü görüyoruz. Birinde normal olmayan bir davranışı sergileyerek kazanması gereken sınavı başarıyla geçmiş fakat iş ortamında karşılığında bir sınav olmadığı için doğal davranışını sergileyerek mülakatçıyı yanıltmıştır. Herkes sürüş sınavından başarıyla geçiyorsa, trafikte bu kadar hatayı kim yapıyor?

Oyun oynarken bireyler kendi davranışlarını sergiliyor. Peki bu davranışları değerlendirirken hangi kriterler baz alınacak? Yani oyunda aldığı bir karar veya yaptığı hamle kişiyi ne kadar yansıtacak? Burada devreye oyuncu tipleri giriyor. Sizin iş ortamında bulunmasını istediğiniz çalışanı aslında bu oyuncu tiplerinden seçmeniz gerekiyor. Bu seçtiğiniz tip ve oynattığınız beceri oyunu birleştiğinde işe alacağınız aday için tüm koşulları sağlamış oluyorsunuz. Burada adayın değerlendirmesi yapıldıktan sonra onu geliştirmek adına yine uygulanması gereken bazı eğitimler olacak. Bu da sonraki aşamalarda neler yapılabileceğiyle ilgili bizlere fikir sağlayacaktır.